A te pontjaidat ki írja? – Szimler Bálint Pécsen is bemutatta új filmjét

A te pontjaidat ki írja? – Szimler Bálint Pécsen is bemutatta új filmjét
Részlet Szimler Bálint Fekete pont című filmjéből

Kedd este az Apollóban is bemutatták Szimler Bálint új filmjét, a Fekete pontot. A vetítés után a rendező teltházas közönségtalálkozón beszélt a forgatás folyamatáról, nehézségeiről, és személyes érintettségéről a témában.

A Fekete pont az év egyik legjobban várt magyar filmje. Főszereplője, az ötödikes Palkó Berlinből költözik haza az anyukája munkája miatt, és az ő szemén át csodálkozhatunk rá a magyar közoktatás egyébként mindannyiunk számára tökéletesen ismert abszurditásaira: tűző napon végigállni az évnyitót, miközben sorra dőlnek ki az ájulók. Néma csöndben ülni a tanórákon, de azonnal és hibátlanul válaszolni a kérdésekre. Sorban állni a menzán az ehetetlen ételért. Engedelmeskedni a kiskirály portás értelmetlen utasításainak. Gyerekházmesterként egymásnak adminisztrálni a fekete pontokat.

Palkó mellett a rendszer másik újonca az osztályfőnök, Juci néni, aki friss diplomás tanárként még próbálkozik alternatív tanítási módszerekkel, érzelmi neveléssel, hova tovább odafigyeléssel és törődéssel, ám a tanév végére őt is épp úgy bedarálja az iskola, mint Palkót – a fiúnak azonban Juci nénivel szemben nincs lehetősége kiugrani.

Ebben a közegben a tanár, a diák és a szülő csak ellensége lehet egymásnak, míg a mindenek felett álló, arctalan tankerület kiszámíthatatlanul büntető felügyelő.

Szimler Bálint (Itt vagyok, Balaton Method) filmje állami támogatás nélkül, páratlan összefogással készült. Augusztusban a Locarnói Filmfesztiválról három díjat is elhozott: Mészöly Anna a szekció legjobb színésznőjének járó díját, Szimler a független zsűri legjobb rendezői díját és a szekció rendezői különdíját is megkapta. 

A film valamelyest személyes történet: a rendező is olyan idősen költözött haza gyerekkorában, mint a filmbeli Palkó, és ő is éppúgy idegennek érezte magát az akkori iskolarendszerben. Most, a film tervezési fázisában Szimler és alkotótársai sok iskolát felkerestek, tanárokkal, gyerekekkel, szülőkkel beszélgettek az aktuális közoktatási helyzetről, amely döbbenetesen hasonlít a harminc évvel korábbira.

A film számos jelenetét improvizatív színészvezetés mellett vették fel, a színészek nem kaptak pontos szöveget vagy instrukciókat, csupán az adott cselekményvázat ismerték, és ez alapján rögtönöztek. A filmben kevesebb professzionális, és több amatőr színész játszik, például a filmbeli gyerekek szüleit a valódi szüleik alakítják a mozi talán egyik legemlékezetesebb jelenetében, a parttalan és megalázó vitába torkolló szülői értekezleten. A korábbi közösségérzés, kedélyes ismerősség után ez a jelenet már-már hatásvadász módon szorongató, mégis szuperrealisztikus: a megszégyenített, elszegényedett anyukát egy hasonló sorsú, többgyermekes nő játssza, aki saját élményeit idézi meg a veszekedésben.

Szimler Bálint (b) és Pernecker Dávid (j) a bemutatóján az Apolló Moziban – Fotó: Rehova Kata

Ezek a megoldások, az improvizáció, a tapasztalatokra építő színészi játék, az élőbeszédszerű dialógok természetessé és kézzelfoghatóvá teszik a film cselekményét, ami Szimler szerint az egyik legfontosabb szempont volt a forgatás során. Ezt erősíti, hogy Rév Marcell (A feleségem története, Eufória) analóg filmre forgatott, amelynek szemcsés képei nosztalgikus hatást keltenek. Az, hogy az Emmy-díjas operatőrt sikerült megnyerni a filmnek, a rendezővel való szoros barátsága mellett annak a szerencsés együttállásnak is köszönhető, hogy a Fekete pont forgatása épp a hollywoodi színészsztrájk idejére esett, így Rév haza tudott utazni a munkára.

És szerencsés körülménynek tekinthető a számos producer összefogása, a közösségi gyűjtés sikeressége az analóg kópia finanszírozásánál, miközben a film ötlete épp a szerencsétlen körülményeknek köszönhető: az SZFE beszántásának, az oktatás központosításának, a tanárok és diákok túlhajszolásának, az össztársadalmi empátiahiánynak és néma félrenézésnek.

Szerző: Rehova Kata

Tovább »

Húszéves a pécsi Öko-Kuckó

Húszéves a pécsi Öko-Kuckó

Idén húsz éve nyílt meg a Zöld-Híd Alapítvány Öko-Kuckó Oktatóterme, amely interaktív játéktábláival hívja fel a figyelmet a környezeti nevelés fontosságára. A gyermekfoglalkozásokat, pedagógus-továbbképzéseket, zöld óvoda mentorálást és családi délutánokat is tartó szervezet programjain összesen hatvanezer látogató vett részt az indulás óta. A jubileum kapcsán kérdeztük Borsós Zsófiát, a szervezet

By mecseki müzli
Elvesztette többségét az ellenzék Pécsen, az utolsó pillanatban a polgármesteri hivatalba mentették át az önkormányzati sajtót

Elvesztette többségét az ellenzék Pécsen, az utolsó pillanatban a polgármesteri hivatalba mentették át az önkormányzati sajtót

„Pécsnek lehetne objektív hírportálja” – mondta az egyik fideszes képviselő az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának módosításáról szóló közgyűlési vitában. Sőt, etikai kódex összeállítását javasolta. Az elmúlt években kialakult médiaviszonyokat ismerve mégiscsak meglepő igény ez egy kormánypárti politikustól, de a helyzet nem is egyszerű. A város ellenzéki polgármestere, Péterffy Attila pozícióját

By Ervin Gűth
Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele

Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele

„Na, azt én pont leszarom” – mondta egy 50 év körüli helyi férfi, amikor a közelgő időközi választásról kérdeztem Pécs főként panelházakból álló városrészében. Nem ez volt az egyetlen, lényegét tekintve ugyanilyen tartalmú, rövidre zárt párbeszéd az elmúlt két hétben, de több mint 30-an – idősebbek, fiatalabbak, nők, férfiak, ellenzékiek, fideszesek – azért

By Ervin Gűth