Dobbantóházra, kisközösségek fenntartására gyűjtenek civilek a Hullámban – és online
Ötödik alkalommal kampányolhatnak pécsi és tavaly óta már vidéki szervezetek is, a Swimathon adománygyűjtési programban. Az idei kezdeményezésen nyolc csapat közel hetven követe kampányol négy héten keresztül azért, hogy helyiként, helyi ügyeket valósíthassanak meg. Három szervezetet kérdeztünk adománygyűjtésükről és kitűzött céljaikról.
„Nagyon felemelő ezekkel a csapatokkal együtt dolgozni és látni az ő lelkesedésüket, akaratukat, szándékukat, és hogy ezért mennyi embert meg tudnak mozgatni nagykövetként és adományozóként is. Azt gondolom, hogy ez oda-vissza hat, nekünk is öröm ebben dolgozni és részt venni” – nyilatkozta a tavalyi Swimathon záróeseményén Dénes Anett, a Pécsi Közösségi Alapítvány (PKA) munkatársa.
A Swimathon egy követes adománygyűjtési lehetőség, amely helyi közösségi célok megvalósítására teremt forrást. A PKA szervezésében 2020-ban indult kezdeményezés során a csapatok nagykövetei négy héten keresztül kampányolnak, hogy elérjék kitűzött céljaikat. A tavalyi évhez hasonlóan idén is négy pécsi és négy vidéki szervezet vesz részt a gyűjtésben, így a mostani kampányban ceglédi, békéscsabai, egri és tatabányai projektet is támogathatunk. A kampányidőszak november 9-ig tart, amikor egy közösségi záróeseményen teljesítik a követek úszós vállalásaikat a Hullámfürdőben.
Lakhatási segítség a gyermekotthon után
Az idei Swimathonon kampányoló Útelágazás Alapítvány vezetője, Wiesner Iván 2014 óta segíti a gyermekotthonban felnőtt fiatalokat. Saját, állami gondozásban eltöltött évei motiválták arra, hogy visszatérjen és évekkel később elmondja a bentlakóknak, hogy „van élet a gyermekotthon után”. Az általa már majdnem egy évtizede végzett önkéntes segítségnyújtás akkor vált szélesebb körben ismertté, amikor 2023-ban neki ítélték a Lénárd Kata KülönC-díjat. Az azóta már alapítványi formában működő szervezet segítői hálózattal, lakhatási támogatással és egy tervezett ifjúsági klubbal támogatja a nehéz helyzetben lévő fiatalokat. Az idei Swimathon adománygyűjtő kampányuk célja pedig az, hogy az állami gondozásból kikerült fiatalok lakhatását dobbantóházak működtetésével segítsék.
„A Dobbantó projekt úgy indult, hogy szembesültünk azzal, hogy miután a fiatalok túlnyomó többsége kikerül az állami gondozásból, egyszerűen nincs hova menniük. Onnantól kezdve, hogy megszűnik az állami és az utógondozói ellátás, teljesen egyedül maradnak az életben”
– mondta Wiesner Iván. „Célul tűztük ki, hogy segítsünk azoknak a fiataloknak lakhatást biztosítani, akik kikerültek a gyermekotthonból, valamilyen oknál fogva elbuktak, és nem tudnak egyedül felállni.”
Az államilag gondozott fiataloknak ugyanis több nehézséggel is szembe kell nézniük albérlet keresésekor. Gyakori probléma a diszkrimináció, valamint a lányokkal szemben elkövetett visszaélés is. Emiatt a szervezet a nehéz helyzetbe került fiatalok lakhatását különféle lehetőségekkel segíti: váratlanul nehéz helyzetben igénybe vehetnek krízisházat, valamint másfél évig élhetnek dobbantóházban. A folyamat végén cél, hogy segítők közreműködésével önellátóvá váljanak és annyi pénzt össze tudjanak gyűjteni, amennyiből ki tudnak fizetni egy albérletet.
Alapítvány és táncfesztivál közösségi adományokból
A Swimathon azonban nem csak projektek megvalósítását, hanem szervezetek elindulását is segíti. Így történt ez a tatabányai ITT-HON Közösségi Alapítvány esetében is, amely a tavalyi adománygyűjtő kampányon elért sikernek köszönhetően jött létre. A közösség a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány csapatát erősítve ért el magas támogatási összeget, így idén év elején már saját pályázatot hirdethettek meg. A felhívásra olyan kezdeményezéseket vártak, amelyek széles kört érintenek, jobbá teszik a helyi életet és közösséget építenek a városban. A szervezet végül három pályázatot támogatott: egy átfogó környezetvédelmi és zöldítő projektet, valamint két egyesületet, akik helyi igényekre reagálva szerveznek programokat.
„A következő pályázatunk kapcsán még nem döntöttük el, hogy akarunk-e valamiféle irányt szabni neki, viszont hogyha kialakul egy egységes elképzelés, akkor lehet, hogy akár több pályázatot is kiírunk, célzottan valamilyen témában. Ez még nem dőlt el, de az értékrend ugyanaz maradt: hosszú távon fenntartható, pozitív változást elérni, közösséget építeni és szemléletet formálni” – mondta Salló Sugárka, az alapítvány kurátora.
Azonban a tavalyi Swimathon nem csak egy új közösségi alapítvány elindulásához járult hozzá, hanem egy új pécsi felnőtt táncfesztivál létrejöttét is nagyban támogatta. A Pitypang Tánciskola 2003 óta foglalkozik kizárólag klasszikus balettoktatással. A kezdetekben még gyerekeknek tartott órák azonban idővel bővültek, így ma már évi 40-50 felnőtt táncosa is van az intézménynek.
„Amikor a felnőtt táncosainkkal is elkezdtünk versenyekre járni, azt vettem észre, hogy inkább a gyerek korosztály számára rendeznek versenyeket, de biztos voltam benne, hogy ennél több felnőtt ember táncol. Innen jött az ötlet, hogy lehessen egy olyan táncfesztivál, ahol csak felnőttek és szeniorok vannak”
– mondta Markó Éva, az intézmény szakmai vezetője.
A Pitypang Tánciskola a tavalyi kampányban elért több mint hatszázezer forintos támogatásából idén először megrendezhette a felnőtt balettosoknak szóló fesztivált. A kilencven táncos részvételével megvalósuló rendezvény sikert aratott, a visszajelzések pozitívak voltak, így elhatározták, hogy ezután minden évben megszervezik az eseményt. Az idei kampány során az a céljuk, hogy a 2025 márciusára tervezett következő táncfesztivál anyagi keretét biztosítsák.
„Ha minden táncszerető ember nekünk adományozná a legkisebb, ötszáz forintos támogatási összeget, akkor már nyert ügyünk lenne, az biztos” – mondta a táncművész.
Öt helyi kezdeményezés is támogatókra vár
- A pécsi Égervölgyi Közösség (ÉGKŐ) csoport az Ürög városrészben élők kapcsolatépítéséért, közösségi programok létrehozásáért tesz. A kampány során megfogalmazott céljuk is ehhez kapcsolódik: a befolyt összeget a jövő évi eseményeik megvalósítására fordítanák.
- A pécsi Lakni Kell kezdeményezést a PTE MIK Szolidáris Építészet Kutatócsoport tagjai hozták létre, akik kampányukban arra gyűjtenek, hogy közösségi összefogással fel tudjanak újítani egy rászoruló család számára egy évek óta üresen álló önkormányzati lakást.
- Az Egri Közösségi Alapítvány az Esély Alap keretében fogyatékkal élő fiatalokat, gyerekeket és azok családját támogatná közösségi lehetőségek létrehozásával, fejlesztésekket és programokkal.
- Az idei gyűjtésen kampányoló Cegléd és Térsége Közösségi Alapítvány 2023-ban alakult meg, és célja, hogy a helyi közösség erejére építve keressen innovatív megoldásokat helyi ügyekre.
- A Csabai Közösségi Alapítvány pedig olyan kezdeményezéseket támogatna a gyűjtésen befolyt összegből, amelyek előmozdítják Békéscsaba társadalmi és kulturális életét, valamint elősegítik a fenntartható fejlődést.
Az adománygyűjtés november 9-ig tart, a kampányoló csapatokat ezen a linken lehet támogatni.
Szerző: Kapás Réka