Építési hulladéktól szabadulna meg szabályosan? – Pécsen nem lesz könnyű dolga
Mióta a Mol átvette a hulladékkezelést, megoldatlan a pécsi lakossági hulladékudvarokban a gipszkarton és a síküveg elhelyezése. Nem hivatalos információink szerint ezeket a tárolókat egy éve nem ürítették. Mindez nem csupán kényelmetlenség, környezetvédelmi szempontból is aggályos, mert az egyetlen – szintén nem hivatalosan – javasolt eljárás épp a tudatos hulladékkezelést veszi semmibe.
Aki az utóbbi években nagyobb felújítást végzett az otthonán, az minden bizonnyal szállított vagy szállíttatott el építési törmeléket valamilyen módon. Ha vállalkozót bízott meg a munkálatokkal, akkor nagy eséllyel levették a válláról ezt a terhet, esetleg konténert bérelt, és a szemét további sorsával nem kellett foglalkoznia. Ha azonban a felújítást önmaga végezte, akkor a szemét elszállítását is egyénileg kellett megoldania. Elképzelhető például, hogy egy ablakcsere esetén az elszálló alapanyag- és termékárak megfizetése után az elszálló munkadíjakat már megspórolná magának a felújító, ráadásul ért is az ilyesmihez, ezért önállóan végzi el a munkát. Miután kicserélte a nyílászárót, a munkafolyamat lezárásaként szeretne megszabadulni az építési törmeléktől. És ekkor azzal szembesül, hogy az ablakcsere után keletkező hulladék egy részét sehol sem tudja szabályosan elhelyezni.
A pécsi hulladékudvarok
Egy ablakcsere során nagy eséllyel az alábbi hulladékok keletkeznek: régi, valószínűleg már nem használható ablak (síküveg+keret), némi építési törmelék (tégla, kő, vakolat, gipszkarton, por, száraz purhab). Hogy ezektől egyénileg megszabaduljon, a felújítónak el kell szállítania a szemetet valamelyik pécsi hulladékudvarba, ilyesmit ugyanis lomtalanításnál nem lehet kihelyezni, és elvileg a kommunális hulladékkal sem keverhető.
Pécsett a Dél-Kom három hulladékgyűjtő udvarában adhatók le a kommunális hulladékkal együtt nem gyűjthető veszélyes és nem veszélyes hulladékok: az Eperfás úton, a Postagalamb utcában és a Szigeti tanyán. Lakcímkártya felmutatása után a megfelelő helyszínen leadható többek között akkumulátor, elektronikai hulladék, lom vagy építési törmelék is. Ám a hulladékudvarokban nem vesznek át egységesen mindent, a Szigeti tanyán például nem adható le elromlott hűtő, míg a Postagalamb utcában a fáradt olaj tiltólistás.
Egységes azonban, hogy egyik hulladékudvarban sem gyűjtenek síküveget és gipszkartont. Utóbbival kapcsolatban csak a helyszínen adnak eligazítást (elutasítást), a Dél-Kom online felületein külön nem említik, az építési törmelék kategóriánál név szerint nem zárják ki. A síküveg elhelyezése viszont már az online tájékoztató szerint sem lehetséges a befogadóhely ideiglenes telítettsége miatt, és tudható, hogy épp tavaly nyár óta telítettek a síküvegtárolók, és azóta megoldatlan a lakossági elhelyezésük.
Mióta a Mol viszi a szemetet
2023. július 1-től gyakorolja a Mol Hulladékgazdálkozási Nyrt (MOHU) leányvállalata az országos hulladékkezelés koncessziós jogát. A Mol annak idején egyedüli indulóként pályázott az évi mintegy 5 millió tonna települési szilárdhulladék begyűjtésére és kezelésére, amelyhez még az engedélyek beszerzésére sem volt szüksége, de más gyanús körülmények is felmerültek az ügy kapcsán. Ráadásul a MOHU első éves beszámolóját nem fogadta el a szaktárca, mert túl nagy nyereséget könyveltek el, ami ellentmond a lassú megtérüléssel indokolt 35 évre szóló szerződéskötésnek.
Egyelőre nem tudni, hogy a hiányos nyilvántartás, a túlzóan magas bevételek és a koncesszió elnyerésének körülményei milyen következményekkel járhatnak egy esetleges uniós ellenőrzés során, mindenesetre az Energiaügyi Minisztérium “kritikáját” a MOHU egyszerű hiánypótlásra való felszólításként értelmezte.
Sokszor elhangzott, hogy a Mol belépése után a hulladékszállításba abszolút zökkenőmentes lesz, a lakosság semmit sem fog érzékelni. Erre az elmúlt egy év történései alaposan rácáfoltak, jó példa erre a pécsi eset is.
De mi a baj a gipszkartonnal és a síküveggel?
Felmerül a kérdés, hogy a síküveget és a gipszkartont miért is nem lehet leadni a helyi hulladékudvarokban a MOHU megjelenése után. A síküveg esetében elkeserítően egyszerű a megoldás: országszerte megteltek a tárolók, és tavaly nyár óta nem ürítették őket. Hogy pontosan miért nem, és mikorra várható a helyzet megoldása, arra nem kaptunk választ.