Változtatni, gondolkodni, fejleszteni és reménykedni kell – Mi vár a pécsi vendéglátásra?

A helyi vendéglátás kihívásairól és kilátásairól beszélgettünk a Mecseki Müzli legutóbbi saját szervezésű rendezvényén a Reggeliben. A teljes beszélgetés podcastként itt meghallgatható.

Apple | Spotify | Acast | RSS | YouTube

Az elmúlt tizenöt évben valóban sokszínű, változatos és érdekes lett a pécsi vendéglátás – ebben egyetértett a négy meghívott vendég, Hovorka Tamás, a Bohemia Sörkonyha vezetője, Szép Tamás, a Nappali és a Reggeli társtulajdonosa, Schmidt Enikő, a Baranyai Gasztronómiai Klaszter menedzsere és Kincses Márk, a pécsi önkormányzat turizmusfejlesztési osztályának vezetője. Ugyanakkor tény, hogy a vendéglátóhelyeknek – különösen a Covid-járvány óta – a régiek mellett új kihívásokkal is szembe kell nézniük.

Pécsi probléma: a nyár holtszezon

Rég ismert probléma, hogy Pécs nyaranta gyakorlatilag kiürül. Míg az ország más városaiban éppen a szünidőben tetőzik a turizmus, addig Pécs a turisták érkezése ellenére is elnéptelenedik a legmelegebb hónapokban. Ennek számokban jól kifejezhető oka, hogy ha „tele van a város turistákkal”, és nagyjából minden szállodai helyet lefoglalnak, az körülbelül 2000 embert jelent, míg az ősszel érkező 5000 nemzetközi és 12000 hazai hallgató sokszorosa ennek – mondta Kincses Márk. 

Az eseményt olvasói javaslatra és az előfizetőink döntése alapján szerveztük meg. Ha sok hasonló beszélgetést szeretnél még, akkor iratkozz fel a Mecseki Müzli hírlevélre és segítsd a munkánkat előfizetéssel! Részletek itt.

A vendéglátóhelyek főszezonja Pécsen kisebb szünetekkel szeptembertől júniusig tart, amire a csendesebb nyári időszakban tudnak felkészülni. A fényfesztivál sikeressége hozott némi változást, mert így még a július eleje is telített lehet. Az olyan vonzó, Michelin-ajánlásos helyeket, mint a Sauska, a Morzsa vagy Hosszú Tányér 90%-ban szintén a turisták látogatják.

Azonban a „kiürülésnek” vannak előnyei is: Hovorka Tamás szerint ilyenkor tudják ők is utolérni és kipihenni magukat.