#pécsiszál: Mi köze van a PTE-nek a Fidesz eddigi legjobban dokumentált botrányához?
A korrupciós botránya miatt lemondásra kényszerült, volt igazságügyi államtitkár, Völner Pál ügyét a több mint 1700 oldalas nyomozati anyag alapján kezdte el feldolgozni a 444.hu. Az első cikk rögtön pécsi szálat mutat be, hiszen a PTE jogi karának egyik óraadója az ügy kulcsfigurája: Schadl György.
A végrehajtói kar elnöke, aki a gyanú szerint rendszeresen fizetett Völnernek különböző szívességekért, a cikk – illetve a nyomozati anyag – szerint nemcsak személyi és ingatlanügyeket, de tanulmányi előremenetelt is intézett fideszes politikai szereplőknek, hozzátartozóiknak. Úgy tűnik, Rogán Antal egyik bizalmi emberének, Nagy Ádámnak több vizsgát is előre lezsíroztak a pécsi jogi karon. A folyamatokat a jogi kar munkatársai segíthették, akikkel Schadl telefonon is egyeztetett, ezzel is bizonyítékot szolgáltatva a hatóságoknak. Az adatgyűjtésekből úgy tűnik, hogy Rogán embere még akkor is sikeresen vizsgázott, amikor meg sem jelent.
A nyomozati anyag tartalmáról egy ideje keringtek pletykák, így nem csoda, hogy az ügy kapcsán pár nappal korábban a Mi Hazánk is videót forgatott, amiben megszólaltatták Fábián Adriánt, a pécsi jogi kar dékánját. Azt a dékán is elismerte, hogy Völner Pál furcsa módon kiemelt figyelemmel követte az egyetemen zajló végrehajtói képzést, a hallgatók előremeneteléről és várható végzésükről információt is kért. Sőt, Fábián azt is elmondta, hogy drukkol Schadl Györgynek, és mivel barátjának tartja, így reméli, hogy sikerül tisztáznia magát. A dékán hangsúlyozta, hogy a tudomása szerint csak szabályos („rugalmas, méltányos") kedvezményeket kaptak a hallgatóik. Azt viszont határozottan tagadta, hogy – tudomása szerint – pénzért cserébe engedtek volna át valakit a vizsgán. A beszélgetés egy pontján pedig hamis vád miatti feljelentést is kilátásba helyezett az interjú készítőivel szemben, és neveket, időpontokat, konkrétumokat kért.
Hát, a 444.hu cikkében, és a nyomozati anyagokban mindegyikből akad, így nem is nagyon volt más választása a PTE-nek, mint belső vizsgálatot indítani. Egy tanársegéd vizsgáztatási jogát már vissza is vonták. Az ugyancsak érintett szegedi egyetemen nem húzták az időt: a belső vizsgálatot lezárták, mely szerint náluk minden okés volt.
A PTE, illetve a kar oldalain egyelőre nem láttam hivatalos közleményt, de később eltűnő facebookos kommentek igen. Nyilván sose jó egy ilyen pr-katasztrófa egy oktatási intézménynek, de a HVG rangsorában legjobb vidéki jogi karként számon tartott ÁJK-nak így most nehezített pályán kell megküzdenie a felvételizőkért folytatott idei ádáz küzdelemben.
A cikk ebben a hírlevélben jelent meg először:
Legközelebb már te is megkaphatod a hírlevelet, a feliratkozás ingyenes: