Lettek alpolgármesterek Pécsen, a Fidesz árnyék-városvezetéssel próbálkozik, de a fizetésemelésnél nagykoalíció van
Kedden eleve maratoni közgyűlésre, több mint ötven napirendi pontra lehetett számítani Pécsen, de csak az első két javaslat megtárgyalása öt órát vett igénybe. Péterffy Attilának, a város ellenzéki polgármesterének két törvényességi problémát kellett megoldani: az önkormányzatok szabályos működésének többek között az is feltétele, hogy legyen a városnak alpolgármestere és legalább egy működő bizottsága.
Ezek elfogadását azonban eddig nagyban hátráltatta, hogy Pécsen az önkormányzati választás patthelyzetet hozott. A közgyűlésben a legtöbb képviselője a kormánypártoknak van: az együtt induló Fidesz–KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület két frakciót is alakított. Azonban az ő tizenegy szavazatuk is kevés a 25 fős testületben a többséghez, ahogy Péterffy Attila csapatának a tíz szavazata is. Így a szavazásoknál sok múlik a „kicsiken”, vagyis az egy-egy képviselővel rendelkező Mi Hazánkon, a Mindenki Pécsért Egyesületen, a Tiszta Kezek Egyesületen és a Magyar Kétfarkú Kutya Párton. Ez a keddi ülésen is egyértelműen látszott.
Péterffy Attila ugyanazokat a jelölteket javasolta alpolgármesternek, akiket rögtön az új testület alakulásakor nem sikerült megszavazni. Azóta az egyik jelölt, Zag Gábor kilépett a DK-ból, őt most nagy többséggel támogatta is a testület. Ehhez kormánypárti szavazatok is kellettek.
A fideszes képviselők úgy nyilatkoztak, hogy csak azért vesznek most részt a szavazásban, hogy kompromisszumkészségüket bemutassák és hogy ismét törvényesen működjön a város.
Ugyanakkor a másik jelölt, Ruzsa Csaba éppenhogy átcsúszott a szavazáson. A külsős, gazdasági ügyekért felelős alpolgármestert 13-an támogatták, öten elutasították és egy tartózkodás is volt, igaz, a 25 fős testületből eleve csak 19-en vették át a szavazólapokat.
A város szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) megtárgyalása a korábbinál is nagyobb vitákat és meglepetéseket hozott. „Az elmúlt hetekben a lehető legszéleskörűbb kompromisszumra törekedtünk, több fideszes javaslatot is beépítettünk a szervezeti és működési szabályzatba” – mondta Péterffy Attila polgármester, aki polgármesteri jogkörökről is lemondott az szmsz támogathatóságáért cserébe. Kiemelte a döntéselőkészítő munkacsoportot, ami az önkormányzati munkával kapcsolatos, politikai szereplők közötti egyeztetéseket segíti és már most is működik. Technikai és jogszabályváltozások miatt szükséges módosítások mellett teljesen új bizottsági struktúrát is javasolt a polgármester, illetve a közgyűlés levezető elnökének további jogköröket.
A Fidesz frakcióvezetője, Csizmadia Péter megköszönte, hogy a polgármester átvette több javaslatukat, de újabb, a helyszínen kiosztott módosítóval is készültek. A polgármester által indítványozott
kilenc bizottság helyett hetet javasoltak. Az eredeti előterjesztés három tanácsnokkal számolt, míg a kormánypártiak hatot javasoltak.
Ezeknek a feladatai és jogkörei pedig lényegében alpolgármesteri és polgármesteri feladatokból állnak. Továbbá az eddigi kettő helyett öt településrészi testületet javasoltak a kormánypártok, amiből négyet kormánypárti képviselők vezetnének. A tanácsnokokhoz és az új testületekhez is további erőforrásokat (titkárok, irodák, telefon stb.) és hatásköröket dedikált a javaslat.
A polgármester jogköreinek további korlátozását ugyan nem sikerült átvinni, de hosszas vita után Varga Tamás, a Mi Hazánk és a Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek képviselőjének a szavazatával az átszabott szervezeti és működési szabályzatot fogadta el a közgyűlés. Újabb bonyodalmaktól sem mentesen.
A polgármester, akit láthatóan meglepett a Mi Hazánk együttszavazása a Fidesszel, a mikrofonba egy visszafogott, de azért hallható anyázást is eleresztett.
Több technikai és tárgyalási szünet után a polgármester megpróbált az eredeti javaslatáról is szavazást kezdeményezni, de a kormánypárti képviselők jogállamiság melletti érvelése meggyőzte és végül csak a fideszes módosítókkal aktualizált verziót bocsátotta Péterffy Attila a testület elé. Amit el is fogadtak a képviselők, így a jövőben tehát hat tanácsnokkal és hét bizottsággal működik majd a város. Feltéve, hogy a személyi kérdésekről valahogy dűlőre jutnak majd a szereplők.
A helyzet ugyanis még mindig nem teljesen tiszta: a polgármester javaslatára a bizottságok feltöltése és a tanácsnoki pozíciók tárgyalása lekerült a napirendről. A személyi kérdésekről tehát újabb tárgyalások jönnek, de mivel az szmsz sem gránitszilárdságú, így akár ezt is módosíthatják egy következő testületi ülésen.
A fizetésemelést nagykoalíció fogadta el
Az szmsz más érdemi módosítást is kapott: Bognár Szilvia (Tiszta Kezek) a frakciótitkári rendszer átalakítását javasolta, hogy a frakció nélküli képviselőknek (mint ő) is lehessen titkára. Ezen kívül a képviselői fizetések emelését is szorgalmazta: ne a minimálbérhez, hanem a mindenkori polgármesteri fizetéshez legyen kötve az alapdíj. A képviselő szerint felelősség és munka is jár a feladattal, a helyzet az infláció miatt pedig méltatlan.
Utóbbi javaslatát a kormánypártiak és Péterffy Attila csapata megszavazta, míg a Mi Hazánk, a Mindenki Pécsért, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, valamint az MSZP és a Fidesz egy-egy képviselője nem támogatta. Ezzel a döntéssel a bizottsági és tanácsnoki tiszteletdíjak is drasztikusan megnőnek. A képviselők fizetése így a jövőben a polgármesteri tiszteletdíj negyede lehet, míg a tanácsnokok majdnem kétszer annyit kapnak majd. Nagyjából annyit, mint az előző ciklusban az alpolgármesterek.
Bognár Szilvia az alpolgármesterek fizetéséről szóló előterjesztésnél azt is javasolta, hogy ne a törvényileg meghatározott maximumot, hanem – ideiglenesen, míg a teljesítményük nem látszik – a minimumot kapják meg. A polgármester és Mindenki Pécsért Egyesület képviselője is felhívta Bognár Szilvia figyelmét, hogy a korábbi javaslatával nincs összhangban, amit mond. A testület végül nem is szavazta meg a módosítót, és az alpolgármesterek a polgármester fizetésének 90 százalékát kapják majd, amit egy októberi fideszes törvénymódosítás miatt 2,6 millió forintra kellett emelni.
Tartalmi együttműködés keretében a cikk először a Telexen jelent meg.
Kérsz még Mecseki Müzlit?
Minden csütörtök reggelre kiválogatjuk, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. Iratkozz fel, próbáld ki a hírlevelet!
Semmi spam. Bármikor leiratkozhatsz.