Kirgizisztán volt a viszonyítási alap – Ilyennek látta a választási megfigyelők megfigyelője április 3-át

Kirgizisztán volt a viszonyítási alap – Ilyennek látta a választási megfigyelők megfigyelője április 3-át
Mester Zoltán | Fotó: Rurpech Judit (Emberség Erejével)

Bár nem voltak egyenlőek a feltételek a választás technikailag rendben zajlott az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) és az EBESZ Parlamenti Közgyűlése (EBESZ PA) közös megfigyelő missziója által még hétfőn közzétett jelentés szerint. Jogszabályi hiányosságokra, nem azonos médiaviszonyokra, sérülő szavazategyenlőségre, nyomásgyakorlásra, szavazatvásárlásra, megfélemlítésre, konstruktív viták hiányára, állami erőforrásokkal való visszaélésre hívták fel a figyelmet. Kíváncsi voltam, hogy hogyan látta a megfigyelők munkáját egy magyar kísérőjük, így Mester Zoltánt, az Emberség Erejével Alapítvány (EEA) kommunikációs vezetőjét kérdeztem.

Miért jelentkeztél segítőnek a megfigyelőkhöz?
Egyrészt volt bennem kötelességtudat, mert mi is a teljeskörű EBESZ missziót kérő civilszervezetek között voltunk. Amire korábban európai uniós országok közül csak Bulgária esetében volt példa. Másrészt nagyon kíváncsi voltam, hogy hogyan zajlik egy ilyen megfigyelés. Ráadásul, így olyasmibe is bele lehet látni, amibe szavazatszámlálóként például nem. És egy kicsit nagyobb vállalás is, összesen 4 nap. Az EEA-tól ráadásul idén majdnem mindenki elment szavazatokat számolni, 2018-ban csak én. Ráadásul olyan városi kört kaptam volna, amire könnyebb volt mást találni, így inkább a megfigyelők segítését vállaltam.

Ormánságtól Sásdig jártuk a megyét, mindenhol legalább fél órát töltöttünk. A jelentést teljesen helytállónak érzem, a technikai lebonyolítás valóban precíz volt, nem voltak nagyon kirívó szabálytalanságok. Voltak csalásra (például buszoztatásra) utaló nyomok, de nem tapasztaltuk meg. Az igazi csalás szerintem nem az urnáknál történik. Általában nyitottak voltak a szavazatszámláló bizottságok, és ezzel kapcsolatban pozitív tapasztalat volt ez a külföldieknek. Volt olyan megfigyelő is, aki nem csak a technikai lebonyolítást dicsérte, de az utakat, a falvakat is. Aztán kiderült persze, hogy például Kirgizisztán, Tadzsikisztán volt a viszonyítási alap. A parlamenti választással kapcsolatban nem is igazán tudtak komoly következtetéseket levonni és arra is kényesen ügyeltek, hogy a megfigyeléseikben ne legyen szubjektivitás. Amit egyáltalán nem értettek, az a népszavazás. Leginkább azt nem értették, hogy állami plakátok, hogyan hordozhatnak ennyire pártpolitikai üzenetet. És persze azt, hogy ezek a kérdések hogyan juthattak el egyáltalán egy népszavazásig.


A cikk eredetileg ebben a hírlevélben jelent meg:

#31 – Kibeszavazás | Lenemleplezés | Felseújítás
A mecseki müzli minden csütörtök reggelre összegyűjti neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. Ezen a héten a támogató tagok, az előfizetők és a feliratkozók is ugyanazt a hírlevelet kapják. #aszerk.Nagyon gondolkodtam, hogy bekopipésztelem ide a múlt heti köszöntőmet, mert amit leí…

Tetszett, amit olvastál?
Kérsz még mecseki müzlit?

Semmi felesleges szénhidrát, semmi szemét. Itt feliratkozhatsz az ingyenes hírlevélre. Próbáld ki!

Tovább »

Ágoston Zoltán: Ez a Jelenkor folyóirat eddigi legsúlyosabb pénzügyi válsága

Ágoston Zoltán: Ez a Jelenkor folyóirat eddigi legsúlyosabb pénzügyi válsága

Tízmillió forintot szeretne összegyűjteni fennmaradásáért a Jelenkor folyóirat, hogy biztosítani tudják jövő tavaszig a lap működését. Az adománygyűjtésben a magyar irodalmi élet olyan meghatározó szereplői vesznek részt, mint Szabó T. Anna, Nádas Péter és Lackfi János. A Jelenkor jelenlegi helyzetéről és a kampányról a lap főszerkesztőjével, Ágoston Zoltánnal beszélgettünk. Mi

By mecseki müzli
A Fidesz és az ellenzék még mindig nem bír egymással Pécsen, három közgyűlés után sincs alpolgármester

A Fidesz és az ellenzék még mindig nem bír egymással Pécsen, három közgyűlés után sincs alpolgármester

„A fideszes képviselők kompromisszumos javaslatokról beszélnek, de a valós együttműködési szándék hiányzik” – mondta Péterffy Attila, Pécs ellenzéki polgármestere a keddi közgyűlésen, ahol október közepe óta tart a patthelyzet. A pécsi közgyűlésben a legtöbb képviselője a kormánypártoknak van, az együtt induló Fidesz–KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület két frakciót is

By Ervin Gűth