Az Ikea segítségével építészhallgatók újították fel a családok átmeneti otthonát Pécsbányatelepen

Öt új játszósarokkal bővült a pécsbányatelepi családok átmeneti otthona építészhallgatók és az Ikea közreműködésével. A projekt terveit is az egyetem hallgatói készítették: a nemzetközi üzletlánc közel egymillió forint értékben felajánlott bútorait alakították át. A helyszínen követtük végig a felújítást. Kapás Réka írása.

„Hátrányos helyzetű, traumákkal sújtott családok élnek ebben az intézményben. Azt szeretnénk ezzel a projekttel elérni, hogy az itt eltöltött időszak pozitív élményként maradjon meg a gyerekeknek, olyannak, amire jó visszaemlékezni” – mesélte a felújítás napján Dányi Tibor Zoltán, a PTE oktatója és a PTE Szolidáris Építészet Kutatócsoport egyik vezetője. 

Az öt játszósarok kialakítására az Ikea társadalmi felelősségvállalási programjában nyert el kilencszázezer forintot a közhasznú KAPOCS NKft.-hez tartozó Fészek Családok Átmeneti Otthona. A felújítás terveit a PTE Műszaki és Informatikai Karának hallgatói készítették el, nagyrészt az Ikea fehér kockapolcainak újragondolásával és átalakításával. A különböző korosztályoknak tervezett öt játszósziget legnagyobb része egy nap alatt, tizenegy hallgató, két egyetemi tanár és az otthon lakóinak segítségével készült el.

Inspiráló környezetet akartak teremteni

„Egy országos konferencián találkoztam dr. Szintén Biankával, aki a traumatudatos építészetről tartott előadást. Nagyon megfogott az, amivel már korábban is találkoztam, hogy egy építész szemlélete nagyon jól kiegészíti a szociális munkásokét, mert más szemüvegen keresztül, teljesen más szükségleteket látnak meg, mint mi. Felvettem a kapcsolatot Biankával, hogy tudna-e nekünk ötletekkel segíteni, hogy hogyan tegyük otthonossá ezt az intézményt, amiben tizenhárom család lakik” – mesélt a projekt előzményeiről Sándor Andrea, az intézmény szakmai igazgatója. 

Ezt követően Dányi Tibor és Szintén Bianka 2023 tavaszán workshopot szervezett az otthonban, az egyetem hallgatóinak. A cél az volt, hogy a traumatudatos építészet elvei mentén felmérjék az intézményt és megtervezzék, hogy hogyan lehetne a családok számára egy sokkal inspirálóbb környezetet teremteni. Ebben segítségükre voltak a közösségszervező hallgatók is, akik interjúk készítésével tárták fel az itt lakó családok és az otthonban dolgozók igényeit.

Az egynapos workshop végén elkészült tervek szolgáltak a mostani átalakításokhoz, ugyanis ezekkel pályázott az intézmény az Ikea programjába.

Az elnyert közel egymillió forintos keretösszeg nem pénzjutalmat jelentett, hanem a kitűzött célhoz szükséges bútorokat választhatta ki az intézmény, az Ikea aktuális kínálatából. Így az építész csapat számára az jelentette a kihívást, hogy az elkészült tervekkel összhangban alakítsák át az Ikea termékeit.

„A diákok kimondottan élvezik és keresik az ilyen lehetőségeket, hogy hol tudnak segíteni azokon, akik náluk sokkal jobban rászorulnak mások segítségére. Igyekeztünk bevonni az itt lakókat is, amennyire lehet. A gyerekeknek nagyon tetszik, de szerintem a szülők is élvezni fogják, hogy van hol játszani a gyerekeknek, meg van egy hely, ahol biztonságban tudhatják őket. Klassz lesz!” – mesélte a felújítás során az építész. 

Az intézményben sok gyermek él, csecsemőkorúaktól kamaszokig, így az építész elmondása alapján igyekeztek olyan tereket kialakítani, amelyek minden korosztálynak megfelelőek. Készült olyan rész, ahova a még kúszó-mászó gyerekeket lehet lerakni és olyan is, ahol az óvodások, kisiskolások rajzolhatnak, gyurmázhatnak, házi feladatot írhatnak. A kialakításban a sokoldalúságra törekedtek, hogy az öt játszósarok minden korosztálynak tartogasson lehetőségeket.