Így büntetik a polgári engedetlenségben résztvevő pedagógusokat
A pedagógusok ágazati tiltakozása polgári engedetlenségi mozgalommá alakult. A szervezők próbálják napról napra összegyűjteni és térképre helyezni, hogy éppen melyik intézményben „engedetlenkedik" a testület (vagy néhány tagja), de szinte képtelenség nyomon követni. A tisztánlátást az is nehezíti, hogy vannak, akik nem is szeretnék, hogy teljes nyilvánosságot kapjon a tiltakozásuk, mert tartanak a retorzióktól. Erről Nagy Erzsébetet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagját, baranyai ügyvivőjét kérdeztem.
Milyen retorziókról számoltak be a sztrájkban, polgári engedetlenségben résztvevő pedagógusok?
A január 31-i figyelmezető sztrájk után érdekes különbségeket láttunk. A szakképzési centrumokban dolgozó kollégák rögtön be tudták mutatni, hogy a két óra munkabeszüntetést a munkáltatók levonták a januári bérükből. És az is fel volt tüntetve, hogy „sztrájk", hogy véletlenül se lehessen félreérteni a levonás okát. A tankerületek által foglalkoztatott kollégáknál viszont nem láttunk ilyet, még a februári fizetésük sem lett ezért kevesebb. Ez egy szép gesztus (és adminisztrációs könnyítés) volt a tankerületek részéről.
Viszont a polgári engedetlenség kapcsán nagyon drasztikus módszereket alkalmaznak a munkáltatók. Sokszor még óvodapedagógusokkal szemben is. Rengeteg tankerületből kaptunk visszajelzést, hogy komoly levonások voltak. Ráadásul teljes napi illetményeket levontak, akár úgy is, hogy adott napon azért tartottak órákat a kollégák. Illetve, a polgári engedetlenséggel töltött időben készültek a következő napi óráikra. Sőt, a különböző pótlékokból is levonták az adott napi illetményt. Mindez, az álláspontunk szerint, teljesen jogsértő, és ezért is kérjük a kollégákat, hogy írják meg a tapasztalataikat.
A legdurvább mindennek a következménye: mivel egy teljes napra vonták el az illetményeket, így a folyamatos biztosítotti jogviszony is megszakadt. Ezért erre a napra be kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, és egy nyilatkozatot is tenni kell a NAV-nál a kollégáknak. Ezen kívül még fenyegetőzések is voltak: a jogviszony megszűnését helyezték kilátásba. De ez tényleg „csak" fenyegetőzés szintjén merült fel.
A cikk eredetileg ebben a hírlevélben jelent meg: