Kicsinek lenni nem mindig hátrány – beszélgetés a magyar vidéki médiáról Pécsen

Kicsinek lenni nem mindig hátrány – beszélgetés a magyar vidéki médiáról Pécsen
Mester Zoltán (Emberség Erejével), Gűth Ervin (Mecseki Müzli), Joób Sándor (Telex) Szűcs Dániel (Szegeder), Erdélyi Péter (Fenntartható Médiaközpont) – Fotó: Kapás Réka

A Mecseki Müzli harmadik születésnapja alkalmából szervezett beszélgetésen a helyi sajtó állapotáról, feladatairól és sajátosságairól is esett szó.

Az talán nem állítható, hogy a vidéki sajtó válságban lenne, de mindenképp komoly kihívásokkal küzd, amihez a politikailag deformált környezet, a megváltozott fogyasztói szokások és a piaci átrendeződés is hozzájárult. Erről, és sok egyébről is beszélgetett Mester Zoltán (Emberség Erejével) moderálásával Erdélyi Péter (Fenntartható Médiaközpont), Gűth Ervin (Mecseki Müzli), Joób Sándor (Telex) és Szűcs Dániel (Szegeder).


A teljes beszélgetés visszahallgatható a Mecseki Müzli podcast csatornáján.

Apple | Spotify | Acast | RSS | YouTube

Mire jó a helyi sajtó?

A vidéki média szerepe az utóbbi, nagyjából tizenöt évben jelentősen megváltozott. Az országos lapoknak már nincsenek alkalmazott tudósítóik, a nyilvánosság szétaprózódott, ami főként a közösségi média hatása, a nyomtatott helyi sajtó pedig politikailag kontrollált. „Az, hogy például a Telexnek vannak vidéki együttműködései, egyedi eset, és itt is inkább arról van szó, hogy a helyi médiakezdeményezések időnként szállítanak olyan anyagokat, amelyeknek lehet országos relevanciája” – mondta Joób Sándor.

Szűcs Dániel szerint az akkumulátorgyárak vagy a Wesley iskolák aktuális ügye épp ilyen: több város is érintett, és sokakat foglalkoztat. Ugyanakkor a vidéki média elsődleges feladata a helyiek tájékoztatása. „Olyan ügyeket kukázunk ki, amelyek tulajdonképpen bárki számára hozzáférhetőek, csak az emberek nem veszik a fáradságot, hogy utánajárjanak. Fontos megmutatni a helyi közösségeknek, hogy mibe lehet beleszólásuk” – mondta Gűth Ervin.

A teljes beszélgetés a Mecseki Müzli Youtube-csatornáján is visszanézhető

Fenntarthatóság és bizalom

Erdélyi Péter szerint a helyi nyilvánosságnak szigorúan gazdasági racionalitása nincsen, „az újságírás és a közösség iránt elkötelezett emberek nélkül nem működne.”

Az elmúlt húsz év technológiai fejlődése megváltoztatta a sajtó működését, a nagy techcégekhez került a reklámpiac negyede, emiatt az itthon korábban meghatározó finanszírozási rendszer visszavonhatatlanul eltűnt. Ráadásul a hazai piacon a gazdasági szereplőknek alaposan végig kell gondolniuk, hogy megengedhetik-e maguknak a kritikus lapokban való hirdetést. De egy stabil hirdetési láb mellett is szükség van a közösségi finanszírozásra és a pályázati bevételekre. Ezek nélkül a független sajtó ma már nem képes fenntartani magát.

Az új támogatói struktúra miatt a helyi és az országos médiában is felértékelődött a személyesség kérdése, az olvasó és az újságíró között egyfajta bizalmi viszonynak kell kiépülnie, és ezzel együtt jár a kölcsönös kommunikáció is, ami korábban nem feltétlenül volt jellemző.

Fotó: Kapás Réka

Merjünk kicsik lenni!

Az erőforrások optimalizálása, a személyesség felértékelődése és a közösségi igények kedveznek a hírlevél műfajának. Egy városi vagy megyei hírlevelének például nem kell a Netflixszel versenyeznie, hiszen olyan helyi ügyekkel foglalkozik, amelyekkel más nem, és nem feladata a szórakoztatás.

A hírlevél alkalmas arra, hogy a közösségi média megkerülésével, közvetlenül célba érjen, és ha jól működik, az olvasók rendszeres visszajelzést adnak a tartalomról és az igényeikről, így egyre csökken a távolság a tartalomkészítő és a fogyasztó között.

„Ahol nincs független helyi média, ott volna erre a legnagyobb igény, mert nincs kihez fordulni” – mondta Joób. A Telex számos olvasói levelet kap helyi témákról, amelyek nagy részével országos lapként nem tudnak foglalkozni.

Az olvasó szerepe

Az Index halála Erdélyi szerint katartikus pillanat volt a médiapiacon, mert kiderült, hogy a NER-rel szemben a közösségi védekezés hatékony is lehet. „A Telex csakis azért jöhetett létre, mert négy éve volt húsz-harmincezer ember, akik adtak rá pénzt” – tette hozzá Joób Sándor. A támogatás fenntartása és ösztönzése rendkívül kemény munkát igényel, mivel mostanra látszik, hogy az olvasók képesek fenntartani és megvédeni a számukra fontos újságokat.

Szerző: Rehova Kata

Tovább »

Elvesztette többségét az ellenzék Pécsen, az utolsó pillanatban a polgármesteri hivatalba mentették át az önkormányzati sajtót

Elvesztette többségét az ellenzék Pécsen, az utolsó pillanatban a polgármesteri hivatalba mentették át az önkormányzati sajtót

„Pécsnek lehetne objektív hírportálja” – mondta az egyik fideszes képviselő az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának módosításáról szóló közgyűlési vitában. Sőt, etikai kódex összeállítását javasolta. Az elmúlt években kialakult médiaviszonyokat ismerve mégiscsak meglepő igény ez egy kormánypárti politikustól, de a helyzet nem is egyszerű. A város ellenzéki polgármestere, Péterffy Attila pozícióját

By Ervin Gűth
Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele

Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele

„Na, azt én pont leszarom” – mondta egy 50 év körüli helyi férfi, amikor a közelgő időközi választásról kérdeztem Pécs főként panelházakból álló városrészében. Nem ez volt az egyetlen, lényegét tekintve ugyanilyen tartalmú, rövidre zárt párbeszéd az elmúlt két hétben, de több mint 30-an – idősebbek, fiatalabbak, nők, férfiak, ellenzékiek, fideszesek – azért

By Ervin Gűth
A szamizdat megtörte az állampárti cenzúrát – Danyi Gábor irodalomtörténésszel Havasréti József beszélgetett

A szamizdat megtörte az állampárti cenzúrát – Danyi Gábor irodalomtörténésszel Havasréti József beszélgetett

Danyi Gábor irodalomtörténész Az írógép és az utazótáska című kötetében az államszocialista időszakban megjelent és terjesztett tiltott művek, vagyis a szamizdatok hazai történetét mutatja be. A szerzővel a PécsLIT Fesztiválon tartott könyvbemutatóján Dr. Havasréti József egyetemi docens beszélgetett. Kapás Réka beszámolója. „A kritikus értelmiség a Szovjetunióban nagyon hamar a saját

lock-1 By mecseki müzli