Filmipari egyesület létrehozásával lendítenék fel producerek a pécsi filmgyártást

Filmipari egyesület létrehozásával lendítenék fel producerek a pécsi filmgyártást
Zártkörű vetítés után helyi szakemberek beszélgettek a kulturális ipar lehetőségeiről – Fotó: Kapás Réka

Az első független, angol nyelvű pécsi nagyjátékfilmet zártkörű vetítésen mutatták be december 17-én este az Uránia moziban. A vetítést követően pedig fontos bejelentést tettek az alkotók: egy pécsi filmipari egyesület létrehozásával támogatnák, hogy a város a magyar és a nemzetközi filmgyártás meghatározó regionális központjává váljon. Részt vettünk a vetítésen, majd az azt követő kerekasztal-beszélgetésen, ahol azt is megtudhattuk, hogy hogyan tennék vonzóvá a Budapesten vagy külföldön dolgozó filmes szakemberek számára Pécset.  

„Ez egy nagyon fontos este, aminek a megvalósulásához rengeteg ember kemény munkájára volt szükség. A mai esemény egy kezdet, és reméljük, hogy a jövőben nagyon sok filmet, sorozatot forgathatunk majd a városban” – mondta Deák Zoltán, a Pillangó Productions vezetője és a 48 órás film projekt egyik pécsi főszervezője.

A színészek, a stáb, a befektetők és a sajtó munkatársainak bemutatott első pécsi nagyjátékfilmet tavaly novemberben forgatták, tizenöt nap alatt. A film készítéséről sok újságcikk beszámolt, többek között azért, mert a forgatás miatt korábban, már novemberben felállították a karácsonyfát a Széchenyi téren.

A film két producere, Deák Zoltán és Kovács Tamás a vetítést megelőzően elárulták, hogy ez csupán az első mérföldkő, ugyanis egy helyi filmipari egyesületet hoznak létre: filmes képzésekkel, táborokkal, valamint évente több nagyjátékfilm forgatásával. A témában rendezett kerekasztal-beszélgetésen részt vett Keresnyei János, pécsi kulturális szakember és önkormányzati tanácsadó; Rabb Szabolcs, a Pécs-Baranya Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára; Kádár Marcell, az Ernst & Young tanácsadója, valamint Deák Zoltán, a Pillangó Production ügyvezetője is. A beszélgetésen felmerült a helyi filmipar jelentősége, egy filmalap létrehozásának gondolata, valamint a filmzenék helyi gyártásának a lehetősége is. A két producer pedig beszámolt arról, hogy milyen filmes képzési és elhelyezkedési lehetőségeket teremtenének a városban. 

Évente több pécsi nagyjátékfilm forgatása a cél

„A régióban sok híres művész, kreatív iparban dolgozó tehetséges fiatal kezdte a pályafutását. Ez az egyik oka annak, ami miatt a filmipari projektünket Pécsen szeretnénk megvalósítani, ugyanis itt szinte minden pozícióra találunk olyan fiatalt, aki fel tudja venni a versenyt a nemzetközi piacon. Nekik szeretnénk ezzel a kezdeményezéssel lehetőséget teremteni” – mondta Kovács Tamás, a TSP Art Lab vezetője. „Jövő szeptemberben pécsi filmes szakképzést indítunk, amit a régióban mi csinálunk először. Ezt pedig jól kiegészíti majd a városban hamarosan induló egyetemi filmes képzés is.”

A pécsi filmipar létrehozásának egyik oka, hogy sok helyi kreatív szakember Budapesten vagy külföldön helyezkedik el, így a szervezők egyik célja, hogy őket visszacsábítsák a városba. Emellett nagy gazdasági potenciált látnak a filmek gyártásában és forgalmazásában is. „Nem tudok még egy olyan iparágat mondani, ami ennyi szakmát ölelne fel. Hihetetlen mennyiségű embert tudnánk foglalkoztatni, a régiót meghaladó átlagbérekkel. A városnak, a megyének ez hatalmas bevételi forrást jelentene” – mondta Kovács Tamás. A szervezők elmondták, hogy a jövőbeli cél az, hogy évente legalább három-négy nagyjátékfilmet forgassanak. A tervek megvalósítására szolgáló Forgassuk fel Pécset nevű egyesület célja egy filmes közösség építése a városban, a fiatal tehetségek felkarolásával, illetve egy olyan bázis létrehozásával, amely segíti és előreviszi a közös munkát. „Szeretnénk, hogy Pécs komoly produkciós helyszínné váljon, és bárki tudjon az egyesülethez csatlakozni, akit érdekel a filmipar” – mondta Deák Zoltán.

Szerző: Kapás Réka

Tovább »

Amikor az egyetemi kekvások ipari parkot alapoznak Pécs mellett / Mecseki Müzli Podcast #S04E03

Amikor az egyetemi kekvások ipari parkot alapoznak Pécs mellett / Mecseki Müzli Podcast #S04E03

Ez itt a Mecseki Müzli hírlevél hangos melléklete. Témáink az adásban: * Gazdaságfejlesztés és iparosítás – új szerepben a PTE-t fenntartó alapítvány * Az egyetemi profil és a földbe állt Science Park projekt * Kekvák: összeférhetetlenségből elégtelen, átláthatóságból értékelhetetlen * Ami a hírlevélből kimaradt: kinek adjunk sajtódíjat és ki kommunikáljon * Sok volt a dubajozás és

By Ervin Gűth
Gazdaságfejlesztési feladatokat kapott a modellváltó pécsi egyetem, óriási ipari parkot terveznek Pécs mellé

Gazdaságfejlesztési feladatokat kapott a modellváltó pécsi egyetem, óriási ipari parkot terveznek Pécs mellé

Sajtóbeszélgetésen vázolta Decsi István, a PTE kancellárja és az egyetemet fenntartó alapítvány egyik kurátora a gazdaságfejlesztési terveiket, legalábbis amit a jelenlegi szakaszban tudni lehet. A térség óriási bajban van, de nem akkuipari beruházások fogják megmenteni. Van még kiaknázatlan munkaerő a régióban, de hatalmas infrastrukturális beruházásokra lesz szükség. Pécs mellett hatalmas

By Ervin Gűth
Amikor a Mi Hazánk lett a pécsi közgyűlés lelkiismerete / Mecseki Müzli podcast #S04E02

Amikor a Mi Hazánk lett a pécsi közgyűlés lelkiismerete / Mecseki Müzli podcast #S04E02

Szegedi Péterrel átbeszéltük az önkormányzati képviselők – nagy egyetértésében – saját maguknak megszavazott fizetésemelését, a kertvárosi szavazók bebetonozott pártpreferenciáit, a Mohu-féle hulladékháború újabb frontját és alternatív programajánló is helyet kapott a műsorban. Apple | Spotify | Acast | RSS | YouTube 🆘Ha szeretnél nekünk segíteni, akkor mondd el a véleményed az adásról itt. Kapcsolódó hírlevél: #170

By Ervin Gűth