Pécsen a Fidesz hirdetett „korszakváltó kerekasztalt”, de a patthelyzetre egyelőre nincs megoldás

Pécsen a Fidesz hirdetett „korszakváltó kerekasztalt”, de a patthelyzetre egyelőre nincs megoldás
Négyszögletű kerekasztal a pécsi városházán – Fotó: Gűth Ervin

Mégiscsak furcsának hat, hogy a NER negyedik ciklusának közepén és a Tisza előretörésével egy időben éppen a Fidesz hirdet korszakváltó kerekasztalt, de Pécsen ilyen is van. Sőt, a kormánypártok itt a demokratikus és átlátható működés érdekében szoktak felszólalni. „Annyiban szeretnénk korszakváltást elérni, hogy a polgármester érdemben is kezdjen el tárgyalni a képviselőkkel, ne úgy, mint az előző ciklusban” – mondta Csizmadia Péter, a pécsi Fidesz–KDNP-frakció vezetője, aki az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) megvitatására hívta össze a közgyűlési képviselőket. A működést szabályozó alapdokumentum elfogadása az alakuló közgyűlésen és az azt követő rendes közgyűlésen sem sikerült, egyértelművé vált az ellenzék és a kormánypártok patthelyzete. Pedig kompromisszumokra szükség lesz, ugyanis elfogadott szmsz nélkül a közgyűlési munkát előkészítő bizottságok sem működnek, és még alpolgármester sincs.

Az egyeztetésnek a számokat tekintve mérsékelt sikere volt: a 24 fős testületből nyolcan jelentek meg a keddi eseményen. Azonban az is komoly előrelépés, hogy írásos formában mutatták be a kormánypártok a javaslataikat. Igaz, előzetesen csak azoknak a képviselőknek küldték el terveiket, akik jelezték, hogy részt vesznek a megbeszélésen. Ezért a polgármester és az őt támogató képviselők – akik nem vettek részt az eseményen – még mindig nem tudják pontosan, hogy mit szeretne a Fidesz.

Csizmadia Péter, Fidesz-KDNP frakcióvezető – Fotó: Gűth Ervin

A két héttel ezelőtti közgyűlésen Péterffy Attila éppen ezt rótta fel a kormánypártoknak. Az ellenzéki polgármester szerint azért nem tudtak érdemben tárgyalni a Fidesz javaslatairól, mert lényegében nincs miről. Sőt, a polgármester szerint azért nem nyújtottak be módosításokat az szmsz-hez, mert tudták, a közgyűlés úgysem járul majd hozzá, hogy a bizottságokon keresztül leuralja Fidesz a várost és megnyirbálják a polgármester jogköreit. Ugyanakkor a polgármester szmsz-felülvizsgálati javaslatát sem fogadta el a közgyűlés.

„Nem a közgyűlés kárára szeretnénk a bizottságokat erősíteni” – mondta Csizmadia Péter, aki a zárt körű egyeztetés után a Telexnek azt is elárulta, hogy konstruktív beszélgetés zajlott a kormánypártok, valamint a Mindenki Pécsért Egyesület, a Mi Hazánk és a Tiszta Kezek Egyesület képviselőjével. Ezt a következő közgyűlésig még folytatják, és ismét elhívják Péterffy Attilát és csapatát is. A korábbi álláspontjuk, javaslataik finomodtak, és már más bizottsági struktúrát, a civilek bevonását is támogatják. Azt szeretnék elérni, hogy a közgyűlések előtt „döntés-előkészítő” ülések legyenek, amiken pontos képet kaphatnak a konkrét ügyekről, javaslatokról.

Együttműködési betli

A Telex megkérdezte Péterffy Attilát is, hogy miért nem vettek részt a keddi egyeztetésen. Az ellenzéki polgármester szerint az álláspontja változatlan: írásban lefektetett, konkrét javaslatokról van értelme egyeztetni, ezért kérte a közgyűlési szereplőket, hogy javaslataikat írásban juttassák el neki. „A Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Tiszta Kezek Egyesület ezt megtette, a Fidesz és az ÖPE nem. Ők ehelyett inkább látszategyeztetésbe fogtak. Bízom benne, hogy az eszmecserén sikerült írásba foglalni a javaslataikat. Ha igen, akkor továbbra is azt kérem, hogy juttassák el hozzám, hiszen a november 19-i ülésen csak írásos javaslatokról tud majd tárgyalni a közgyűlés” – nyilatkozta a polgármester, aki múlt héten, a fideszes frakcióvezetőt beelőzve egyébként ismét egyeztetést kezdeményezett a kormánypárti képviselőkkel. Nincs könnyű dolga: akadt olyan kormánypárti képviselő is, aki egyenesen zaklatásként élte meg, hogy Péterffy Attila egyeztetni hívja.

Közben az ügyeknek haladniuk kell a polgármester szerint. Mivel két kiszemelt alpolgármester-jelöltjét – Ruzsa Csabát és Zag Gábort – az alakuló ülésen nem sikerült titkos szavazáson újraválasztani, így a korábbi külsős, gazdasági ügyekért felelős alpolgármestert, Ruzsát november elsejétől önkormányzati tanácsadóként alkalmazza. Míg a DK-ből múlt héten kilépő másik volt alpolgármestert, Zagot a kulturális kapcsolatok ápolására kérte fel, aki külön díjazás nélkül el is vállalta a feladatot.

Ingyensír

A Mi Hazánk pécsi közgyűlési képviselője a kerekasztal előtt javaslatcsomagot mutatott be a sajtónak, azonban ezek konkrét ügyekről és nem annyira az önkormányzat szmsz-éről szóltak. Varga Tamás szerint ők annak az erőnek a javaslatait tudják támogatni, amelyik az ő javaslataikat támogatja. Ezek közül kiemelt jelentőségű a pécsieknek járó ingyenes sírhely, valamint az, hogy az egészségügyi intézmények környékén a rendelésre érkezők ingyen parkolhassanak. Ezeken kívül a képviselő szerint az akvaparkot három ütemben kellene megvalósítani, először készüljenek el a medencék, aztán az élményelemek, végül a szálloda. Továbbá észszerű útfelújítási tervre lenne szükség, az elkészült utakat csak alapos vizsgálat után szabadna átvenni, megfelelő garanciák mellett. Fontos lenne egy méltó Trianon-emlékmű a városban, mert az az egy fa kereszt nem elég, valamint Soós Károly altábornagy kapjon szobrot.

Varga Tamás, a Mi Hazánk pécsi képviselője – Fotó: Gűth Ervin

Varga azt is elmondta, hogy korábban a polgármester alpolgármesteri pozíciót is felajánlott neki, de biankó támogatást sem neki, sem a Fidesznek nem tud adni. Éppen ezért nem támogatta a Fidesz korábbi, a polgármesteri jogköröket indokolatlanul megnyirbáló javaslatát sem. A Telex kérdésére Varga azt is elmondta, hogy korábban nem szavazott bizalmat sem Ruzsának, sem Zagnak, de utóbbi kilépése a DK-ból új helyzetet teremtett. Azt is elárulta, hogy lényegében mindenkivel folytatott megbeszélést, egyedül a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselőjével nem sikerült egyeztetni.

Tartalmi együttműködés keretében a cikk először a Telexen jelent meg.

Tovább »

A Fidesz és az ellenzék még mindig nem bír egymással Pécsen, három közgyűlés után sincs alpolgármester

A Fidesz és az ellenzék még mindig nem bír egymással Pécsen, három közgyűlés után sincs alpolgármester

„A fideszes képviselők kompromisszumos javaslatokról beszélnek, de a valós együttműködési szándék hiányzik” – mondta Péterffy Attila, Pécs ellenzéki polgármestere a keddi közgyűlésen, ahol október közepe óta tart a patthelyzet. A pécsi közgyűlésben a legtöbb képviselője a kormánypártoknak van, az együtt induló Fidesz–KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület két frakciót is

By Ervin Gűth
Milbacher Róbert: Boldogságból nem lehet jó irodalmat csinálni

Milbacher Róbert: Boldogságból nem lehet jó irodalmat csinálni

Megjelent Milbacher Róbert új könyve, a Ködképek az irodalom láthatárán, amely 19. századi klasszikus szerzőink lélektani problémáiról szól. A kötet kapcsán a szerzővel beszélgettünk kukkolásról, gyászfeldolgozásról, nőgyűlöletről, egyéni és kollektív megoldási mechanizmusokról, és szóba került az irodalomtanítás aktuális helyzete is. Rehova Kata cikke. 2021-ben megjelent hasonló tematikájú köteted, a Legendahántás

lock-1 By mecseki müzli
#166 – Helycserétlen váltás | Héjás riasztás | Kompakt filmezés

#166 – Helycserétlen váltás | Héjás riasztás | Kompakt filmezés

A Mecseki Müzli kiválogatja neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. #aszerk. Eskü, megpróbáltam összeszedni a városi közgyűlésben uralkodó patthelyzet legfrissebb fejleményeit. Viszont a valós, de még az álegyeztetések is zártkörűek voltak, a sajtótájékoztatóknak és a közleményeknek a próbája pedig úgyis a jövő keddi pudingevés közgyűlés lesz.

lock-1 By Ervin Gűth