A Fidesz és az ellenzék még mindig nem bír egymással Pécsen, három közgyűlés után sincs alpolgármester
„A fideszes képviselők kompromisszumos javaslatokról beszélnek, de a valós együttműködési szándék hiányzik” – mondta Péterffy Attila, Pécs ellenzéki polgármestere a keddi közgyűlésen, ahol október közepe óta tart a patthelyzet. A pécsi közgyűlésben a legtöbb képviselője a kormánypártoknak van, az együtt induló Fidesz–KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület két frakciót is alakított. Azonban az ő tizenegy szavazatuk is kevés a 25 fős testületben a többséghez, ahogy Péterffy Attila csapatának a tíz szavazata is. Így sok múlik majd a „kicsiken”, vagyis az egy-egy képviselővel rendelkező Mi Hazánkon, a Mindenki Pécsért Egyesületen, a Tiszta Kezek Egyesületen és a Magyar Kétfarkú Kutya Párton.
Bár az elmúlt hetekben kormánypárti és ellenzéki kezdeményezésre több egyeztetés is volt a képviselők között, továbbra sem sikerült alpolgármestert választatni és megegyezni az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról (szmsz). A szakbizottságokat sem sikerült feltölteni, ami azt is jelenti, hogy rengeteg technikai módosításról kell minden közgyűlésen dönteni.
Ezúttal 48 napirendi pont szerepelt a meghívóban. Ráadásul alpolgármester és bizottságok nélkül nem törvényes a pécsi önkormányzat működése, erre a baranyai kormányhivatal is felhívta a polgármester figyelmét. A törvényességi felhívásra a kormányhivatal szerint a polgármester mulasztása miatt volt szükség, ugyanis neki kellett volna az első sikertelen javaslat után újra próbálkozni legalább egy alpolgármester és bizottsági tagok jelölésével.
Ezek után talán nem meglepő, hogy a keddi közgyűlés ismét heves politikai csatákkal, napirend-módosításokkal kezdődött. A Fidesz két utolsó pillanatban benyújtott javaslatát – ellenzéki támogatással – tárgyalták is. Az egyikkel kötelezték volna a polgármestert, hogy oldja meg a törvényességi felhívásban jelzett problémákat, azaz jelöljön konszenzusos alpolgármestert, bizottsági tagokat és terjesszen be konszenzusos szmsz-t. Péterffy Attila polgármester ismét azt kérte a kormánypárti képviselőktől, hogy más képviselőkhöz hasonlóan ők is nyújtsák be javaslataikat, ne csak a sajtóban üzengessenek az éppen aktuális elképzeléseikről. Azt is hozzátette, a kormányhivatalnak tisztázó kérdéseket tett fel, valamint bejelentette, hogy mindenképpen kompromisszumos javaslatokkal fog előállni.
A másik, utolsó pillanatban benyújtott fideszes javaslat szerint az önkormányzatnak fel kellett volna mondania a Bodnár Ügyvédi Irodával az előző ciklus végén meghosszabbított szerződést. Az ügyvédi iroda irányításával világították át a pécsi önkormányzati cégeket és intézményeket a helyi Fidesz 2019-es bukása után. Ezek eredménye több mint 700 millió forint értékű közvagyon visszaszerzése, sok cégnél a gazdálkodás racionalizálása volt.
A fideszes városvezetés idején történtek miatt 25 feljelentés született, azonban sok esetben az ügyek nem jutottak vádemelésig. Többet viszont úgynevezett pótmagánvádas eljárásban mégis bíróság elé vittek az érintett cégek jelenlegi vezetői. A Fidesz javaslatának az lett volna a következménye, hogy ezekhez az ügyekhez új jogi képviselőket kellett volna keresni. Pedig a Bodnár Ügyvédi Iroda évek óta viszi, átlátja ezeket és Péterffy Attila szerint mások nem tudnák hatékonyan ellátni a jogi képviseletet. A Fidesz javaslatát nem támogatta a közgyűlés, azonban Péterffy Attila módosítója nyomán a következő rendes ülésen a jogászok beszámolót tartanak az ügyek állásáról.
Kormánypárti képviselők arról is beszéltek, hogy a törvényességi eljárás vége a közgyűlés feloszlatása is lehet, azonban megkérdezett jogi szakértők szerint ez csak elméleti lehetőség és nem tűnik reális forgatókönyvnek. Megkerestem a kormányhivatalt a törvényességi felhívással kapcsolatban. Tájékoztatásuk szerint a jogszabályi előírásoknak megfelelően felhívták a közgyűlést az elmulasztott döntések meghozatalára. Az alpolgármester megválasztásának elmulasztása esetén bírósági eljárás indulhat. Ebben az esetben a kormányhivatal kezdeményezésére a bíróság ítéletben állapítja meg az önkormányzat mulasztását. Ha a helyi önkormányzat a határozathozatali kötelezettségének a bíróság által meghatározott időpontig sem tesz eleget, a bíróság elrendeli, hogy a mulasztás orvoslásához szükséges határozatot a közgyűlés nevében a kormányhivatal vezetője alkossa meg.
Tartalmi együttműködés keretében a cikk először a Telexen jelent meg.
Kérsz még Mecseki Müzlit?
Minden csütörtök reggelre kiválogatjuk, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. Iratkozz fel, próbáld ki a hírlevelet!
Semmi spam. Bármikor leiratkozhatsz.