#54 – Labilisan bizonytalan | Stabilan biztos | Szokatlanul unalmas
A mecseki müzli minden csütörtök reggelre összegyűjti neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. A héten csak az előfizetők és a támogató tagok kapják a teljes hírlevelet.
#aszerk.
Szolgálati közlemény:
- eddig nem Google Analytics-et használtam az oldalon, ez tegnaptól megváltozott, és ezért az adatvédelmi irányelveket is át kell írnom,
- eddig nem voltak, ezentúl lehetnek hirdetések az oldalon.
Minderre jó okom van, de erről majd később…
A hírlevélben az előfizetők, támogató tagok biztosan nem fognak hirdetésekkel találkozni, és dolgozom azon, hogy nekik – bejelentkezés után – az oldalon se jelenjenek meg reklámok. Már csak ezért is érdemes előfizetésre, tagságra váltani.
Üdv,
Ervin
#kispont
Az Átlátszó és 444 is egy-egy nagyobb körképpel mutatta be, hogy országszerte miként érintik az önkormányzatokat az elszálló energiaárak. A Telex cikkéhez én is megkérdeztem a pécsi városvezetést, és bár vannak részletes számítások, de nyilván nehéz előre látni.
Azt már most is lehet tudni, hogy mivel a pécsi önkormányzati szociális, oktatási, kulturális és sportintézmények (nagyjából 150 telephely) többségében távhőszolgáltatás biztosítja a fűtést, és ennek az ára még nem emelkedett, így 2022-ben nem számolnak jelentős költségnövekedéssel. És a nyitvatartás korlátozását sem tervezik.
Azonban az áram árának alakulása a pécsi költségvetést sem kíméli. Ebben az évben a leginkább növekvő tétel a közvilágítás: a jelenlegi piaci árakat alapul vevő becslés szerint idén mintegy 300-400 millió forinttal többet kell majd fizetni az augusztus–december közötti időszakra, mint egy évvel korábban. A legnagyobb növekedésre a jelentős villamosenergia-felhasználással működő sportintézményekben, így a Hullámfürdőben és a városi műjégpályán számítanak.
Ami ennél is rosszabb hír, hogy az igazi problémák jövőre jelentkeznek majd. A mostani árakkal számolva, 2023-ban a földgáz drágulása miatt 500 millió Ft-tal, az éves villamosenergia-felhasználás alapján pedig 3,5 milliárd Ft többletköltséggel kell számolnia az önkormányzatnak. Összehasonlításként: a város teljes éves költségvetése 2021-ben 69 milliárd forint volt.
Az önkormányzat azt is írta, hogy a „jelenleg ismert árak mellett várhatóan nem lesz elkerülhető” a díszkivilágítás időtartamának, intenzitásának a csökkentése, de ennek az esetleges hatását még csak vizsgálják. Döntés nincs róla. A további takarékossági intézkedéseket is még vizsgálja az önkormányzat.
Közben az energiahatékonysági fejlesztésekre már rendelkezésre álló EU-forrásokat mielőbb fel szeretnék használni (sportcsarnok, Nagy Jenő utcai óvoda), és újabb, hasonló pályázatokat készítenek elő. A válaszában azt is hozzátette az önkormányzat, hogy a koronavírusjárvány alatt képzett tartalékalapok csak kis részben tudnak fedezetet nyújtani a megnövekedett költségekre.
#nagykötőjel
– HOSSZABBÍTÁS: Kővári János fenntartható városfejlesztési biztosi megbízatását év végéig hosszabbította meg a Baranya Megyei Közgyűlés múlt csütörtökön. Az elmúlt egy évben végzett tevékenységéről csak szóban, és kevesebb mint öt percben számolt be a politikus. Ami annak tükrében különösen érdekes, hogy a fideszes politikus, pécsi városházi képviselőként rendszeresen azzal támadja a biztosokat (Nemes Balázst, Török Ottót), hogy azok semmitmondó beszámolókat adnak le a tevékenységükről. Ami ettől persze még jogos kritika lehet, csak tőle kevésbé hiteles.
A beszámolási kötelezettség hiánya mellett a megyei fenntartható városfejlesztési biztosi pozíció súlyát, az azzal járó felelősséget jól érzékelteti az is, hogy maga Kővári János sem szerepeltette a nyilvános képviselői vagyonbevallásában az ezért a feladatért járó havi 350 ezer forintos juttatást. Ezt a kis mulasztást nem sokkal később orvosolta.
A megyei közgyűlés előtt megkérdeztem az eddigi biztosi munkájáról a politikust, aki elismerte, hogy írásban nem kellett beszámolnia. Azt is elmondta, hogy „számtalan alkalommal egyeztetett” a témafelelős pécsi alpolgármesterrel a jelenlegi EU-s finanszírozási ciklusban benyújtható pályázatokról, most pedig már nem stratégiai, hanem konkrétabb feladatokban mondja majd el a véleményét. Az eddigi munkájával kapcsolatos konkrétumoknak, eredményeknek pedig ezek szerint hiába keressük a nyomát, hacsak az ebben a szerepben kitett – és a választási kampányával egybeeső időszakban megszaporodó – facebookos fotókat, bejelentkezéseket, „átadásokat és megtekintéseket” nem vesszük annak.
– SZLOGENESDI: Kicsit csalódott vagyok. Hoppál Péter közösségi médiás aktivitásának szórakoztatási mutatója – a választások óta – a nulla felé közelít. Pedig egykor megérdemelten nevezhettem a mi Paris Hiltonunknak. Mióta megint államtitkár lett, csak ritkán villant valami bődületes marhaságot, mint a híres klímaváltozás-tagadós posztja. Vagy az, hogy a háborús fenyegetettségen néhány nappal az orosz támadás előtt még jókat röhögött. Szóval, manapság árnyéka önmagának. Esetleg lecserélte a túlkapásokra hajlamos digitális kollégáját, hiszen április óta szinte kizárólag protokolleseményekről posztolgat.
Így, az olyan apró gyöngyszemeknek is örülni kell, hogy megint a pécsi polgármester szlogenjét használta, #pécsiségmindenkor formában.
Tényleg nem egy nagy szám, a hashtag hijacking-nek ez egy enyhe formája, de úgy tűnik, hogy a hatására VALAKI még hétfőn bejegyeztette a „pecsisegmindenkor.hu" domaint. Tartalom egyelőre nincs rajta, de annyit sikerült megtudnom, hogy a városvezetéshez közel álló magánszemély volt szemfüles. Ennél többet a GDPR szabályok miatt nem tudhatunk biztosan, hiszen ha egy domain használója magánszemély, akkor a neve nem számít nyilvános adatnak.