#164 – Átirányított szemét | Párttalan politikus | Vizes adomány

A Mecseki Müzli kiválogatja neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. 


#aszerk.

Szinte minden héten meglepődök, hogy időben elkészül a hírlevél, de most is ez történt! Varázslat!

Üdv,
Ervin


#pont

A MOHU belépésével nem csak a „felhasználók” (hulladékudvarok használata,  palackvisszaváltás nehézségei) tapasztaltak nehézségeket, de a szektor szolgáltatói oldalán – akik a zűrös tender miatt nyakukba kapták a céget – is akad némi elégedetlenség és értetlenség.

Tavaly júliusig évente nagyjából 80 ezer tonna nem újrahasznosítható hulladék végezte a Pécs melleti kökényi lerakóban. Az engedélyek alapján ennél évente 40 ezer tonnával több kerülhetne ide, de mivel az újrahasznosítás mindig fontos volt a létesítményben és rengeteg ezt célzó beruházás történt itt, ezért nem használták ki a teljes kapacitását. Azonban a MOHU érkezésével az ide „érkező hulladékáram” jócskán megnőtt, a korábbi 125%-a lett. Ezért a tervezettnél előbb megtelhet a tároló. Egy évvel ezelőtt még úgy számoltak, hogy 2027 elejéig kitartanak a kapacitások, de a MOHU által diktált tempó miatt már 2026-ban szükség lenne a kökényi létesítmény bővítésére. 

Az állami koncessziót zűrös körülmények között elnyerő MOL leányvállalat szerint azért kerül ide több hulladék, mert a kökényi feldolgozó rendkívül jó és korszerű. Ők pedig nem régiókban, hanem országos hálózatban gondolkodnak és már nem csak a tulajdonos önkormányzatok (Mecsek-Dráva Önkormányzati Társulás), települések hulladéka végzi itt, hanem a teljes Dél-Dunántúlról ide hordják a szemetet. Azonban a kapacitások bővítése nem a koncesszor, azaz a MOHU dolga, hanem a létesítmény tulajdonosainak vagyis az önkormányzati társulásban részt vevő településeknek kell majd megoldania a fejlesztést. Egyértelmű, hogy a településeknek erre nem lesz pénze: 2022-es kalkuláció szerint nettó 4,7 milliárd forint kellene. Így szakpolitikai döntésben reménykednek, ami némileg sürgető is, hiszen az engedélyek megszerzése és a tényleges kapacitásbővítés nagyjából két évig tart.

A teljes cikk itt olvasható


#nagykötőjel

– MINTÁZAT: Ismét megszüntettek egy eljárást, amit politikai szereplők kezdeményeztek a pécsi önkormányzat tevékenységével kapcsolatban. Ahogy a fideszes Hoppál Péter, az ex-fideszes, ex-momentumos Körömi Attila vádjai, úgy az exalpolgármester Bognár Szilvia második feljelentése is alaptalannak bizonyult. Az ügy a Tiszta Kezek képviselőjének bejelentésére indult, aki hűtlen kezelést gyanított az önkormányzat és egy helyi vállalkozás közötti szerződés kapcsán. Bognár szerint az önkormányzat szabálytalanul fizetett előleget a vállalkozónak a Magyarürögi vízfolyás projekt elhúzódása miatt. A nyomozást végül a NAV Dél-Dunántúli Igazgatósága folytatta le és kiderült, hogy a szerződés, az előleg kifizetése és a szerződés megszüntetése a szabályoknak megfelelően történt, így alaptalanok voltak a vádak. 

Korábban Bognár és egykori képviselőtársa Hencsei Zsolt hónapokig ezzel az üggyel tematizálta a közgyűléseket, erről többször írtam a Mecseki Müzliben is. A szabályosságot abból is lehetett volna sejteni, hogy minden kifizetés az állami revizorok ellenjegyzése mellett történt, akik a fideszes csőd miatt a városháza gazdálkodását ellenőrizték. Ráadásul a képviselő részletesen megismerhette volna a vállalkozás szempontjait is, csak hát a kiharcolt egyeztetésre, ahogy frakciótársa, úgy ő sem ment el. 

💡
Eredménye mégiscsak lett Bognár Szilvia bejelentéseinek: a közbeszerzési hatóság még augusztusban 2 millió forintra büntette az önkormányzatot. Igaz, nem azért amiért Bognár bejelentést tett, hanem azért, mert kicsúsztak egy határidőből. Illetve részben azért, mert a fideszes városvezetés semmilyen lakossági konzultációt nem folytatott a közbeszerzés kiírása előtt.