#161 – Lemondási klíma | Ázsiai iparos | Forgalmi zavar

A Mecseki Müzli kiválogatja neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. 


#aszerk.

Másfél éve (#78) még inkább vicces volt kísérletezgetni, de persze azóta is folyamatosan tesztelgetem, hogy van-e értelme bármilyen mesterséges intelligenciát használó megoldást a munkafolyamatainkba építeni? A válasz egyre többször az, hogy van. A Google új megoldása most megint szintet lépett: a múlt heti hírlevélből nagyjából két perc alatt csinált beszélgetős podcastot. És nem csupán a tartalmát olvassa fel vagy foglalja össze, hanem kontextust is adva egy női és egy férfi hang angolul beszélget a hírlevél témáiról. Itt lehet meghallgatni. Azonosította az iróniát és megpróbált vicceket is csempészni a párbeszédbe. Szinte biztos, hogy a magyar verzió is a kanyarban van, ráadásul innen csak egy lépés hozzátenni a hangklónozást és kicsit csavargatni a paramétereken. Szerinted lesz értelme fél év múlva például ilyen jellegű Mecseki Müzli-podcastot csinálni vagy csak adjunk egy jelet a gépnek?

Üdv,
Ervin

UI: Milyen hiánypótló cikkekre lenne szükség az elkövetkező hetekben? A beérkezett ötletekről az előfizetők jövő héten szavaznak, de addig adj ötleteket:


#kispont

A Pécsi Tudományegyetem kórházaiban nem kellett átütemezni műtéti beavatkozást június és augusztus között, annak ellenére, hogy ebben az időszakban összesen 380 alkalommal érkezett hozzájuk hibabejelentés, klímák meghibásodása miatt – tudtuk meg közérdekű adatigénylésünkre érkező válaszból. A kórtermeknek pedig valamivel több mint felében van valamilyen klimatizálás.

Az idei nyáron tapasztalt tartós hőség miatt cikksorozatban (1, 2, 3) foglalkoztunk a pécsi klímahelyzettel. A utolsó, kórházi klímákról szóló cikk kapcsán felkerestük az egyetem fenntartóját, azonban mivel nem kaptunk teljeskörű választ kérdéseinkre, így közérdekű-adatigénylést nyújtottunk be. Így tudtuk meg többek között azt is, hogy a Klinikai Központ hány műtője és kórterme klimatizált. 

Az egyetemtől kapott válasz alapján a hozzájuk tartozó intézményekben minden műtőben működik klímaberendezés, az 1059 kórterem közül 579-ben van valamilyen formában klimatizálás, amely 55 százalékos lefedettséget jelent. 

A PTE kórházaiban nem kellett átütemezni műtéti beavatkozást június és augusztus között, annak ellenére, hogy ebben az időszakban összesen 380 alkalommal érkezett hozzájuk hibabejelentés, klímák meghibásodása miatt. 

Kapás Réka teljes cikke itt olvasható

💡
Tudsz valakit, aki mást tapasztalt? Írd meg nekünk egy válaszlevélben!

#nagykötőjel

– PIACOS: Bódis József lemondott a PTE-t fenntartó vagyonkezelő alapítvány (UQA) kuratóriumi elnöki posztjáról. A testület rendes ülésén, napirend előtt jelentette be döntését és röviden értékelte is a modellváltás óta eltelt három évet. Szerinte siker a finanszírozás javulása, a dolgozói bérrendezés és a vállalt indikátorok teljesítés. Ugyanakkor hiányosság, hogy nem sikerült az egyetemet „piacosítani”, ezért átadná az elnöki pozíciót valaki olyannak, aki jártas ezen a területen. „Olyasvalakinek, akinek van már a piaci területen szerzett tapasztalata, és aki ezt a tapasztalatát, lobbierejét a PTE javára tudná és szeretné fordítani” – mondta Bódis a PTE közleménye szerint. A leírás a jelenlegi kuratóriumi tagok közül legfeljebb Szemerey Zoltánra illik rá, hiszen rajta kívül csak kormánypárti politikusok vannak a testületben. Az UQA jelenleg hatályos ügyrendje szerint a kuratóriumi tagok javasolhatnak változásokat a kuratórium összetételében, amiről aztán a felügyelőbizottsággal közösen kell szavazni. Erre harminc napjuk van.
»» További részletek

  • Ugyan valóban javult a PTE finanszírozása, a dolgozók bérrendezése legalább nagyrészt megtörtént és a teljesített indikátorokat is lehet sikerként értékelni, de arra nem tér ki a közlemény, hogy mindezekhez valójában miért volt szükség a vagyonkezelő alapítványra és a kuratóriumra?
  • Visszavonulás két lépésben? Ha elfogadják a vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó eurokonform összeférhetetlenségi szabályokat, akkor Bódisnak mindenképpen mennie kell a kuratóriumból. Ahogy ezt Palkovics László már múlt héten felismerve elébe is ment a várható törvénymódosításnak (#16O).
💰
BIGBIZNISZENERDZSI: A miniszterelnök testvéréhez kötődő cég vietnámi csoportoknak szervezett életmentő-alapképzést a PTE-en. Orbán Áron nemrég egy kiszivárgott hangfelvétel miatt került a hírekbe: ebben pont Magyarországra hívott vietnámi állampolgárokról volt szó, akik mégsem hagyták el a schengeni övezetet. 

– NAGYPÉNZES: További forrásokat vonna el jövőre a kormányzat a települések helyi iparűzési adójából (hipa), amit Navracsics Tibor szerint versenyképes járások programnak hívnak majd. A 2024-es hipa feletti „többletbevétel” kerülne a járási alapokba. A program előnye – ahogy erre Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere is jelezte –, hogy továbbra is helyben, de legalábbis a közelben dőlne el a források felhasználása. A részletszabályok még ugyan hiányoznak, azonban az ellenzéki települések vezetői viszont inkább újabb kivéreztetésről beszélnek, ami a mindennapi működést veszélyezteti. A tervről szóló híreket Varga Mihály is elismerte egy szerdai parlamenti bizottsági meghallgatáson.

  • Korábban Ruzsa Csaba, Pécs gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere pont egy hasonló újraelosztási rendszer mellett érvelt, szerinte a szolidaritási hozzájárulást kellene így – azaz lényegében a közelben – elosztani. Pécs ezen a jogcímen és csak az idei évben 3,9 milliárd forintot fizet be a központi költségvetésbe, aminek a sorsáról, újraosztásáról a kormányzat dönt. Az újabb elvonás, egyelőre legalábbis úgy tűnik, hogy ezen az összegen felüli veszteséget jelent.