#123 – Utasok paráztatása | Gyűlölet aratása | Választások várása
A Mecseki Müzli minden csütörtök reggelre összegyűjti, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. Ezúttal csak az előfizetők kapják a teljes hírlevelet.
#aszerk.
Köszönjük, hogy ilyen sokan kitöltöttétek a múlt heti kérdőívünket! A következmények hamarosan látszanak, de a felmérés tanulságairól a legközelebbi nyitott szerkesztőségi beszélgetésen részletesen is beszámolunk. A sorsolás is megvolt, a nyertest e-mailben értesítettük, és innen is gratulálunk, Annának!
Köszi,
Ervin
#kispont
Elképesztő mennyiségben termelt anyagokat a „kilátásba helyezett” pécsi buszos sztrájkról a Fidesz-közeli média az utóbbi hetekben. Az apropót az országos, de a Tüke Busznál is működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) tárgyalási technikája adja: 2019 óta menetrendszerűen. Általában december végén, január elején jelennek meg az első hírek, amikben a buszos sztrájkot már kész tényként vezetik fel. Például ebben a 2020-as, vagy ebben a 2022-es, vagy ebben 2023-as cikkben. Az ultimátum is nagyjából ugyanaz, 25%-os emelés, azonnali megegyezés, különben jön a sztrájk. FYI: a Volánnal ellentétben az utóbbi években a Tükénél egyszer sem volt sztrájk, lehet tippelni melyikkel foglalkozott többet a NER-média.
A sztrájkok elmaradásának köze lehet ahhoz is, hogy a Tükénél működő másik szakszervezet, a Független Demokratikus Szakszervezet (FDSZ) ennél némileg higgadtabban tárgyal. Ahogy azt Hofekker Ferenc, a FDSZ vezetője ebben a négy évvel ezelőtti bejátszásban is kifejtette: a pécsi tömegközlekedési cégnél és elődjeinél február-március környékén szoktak megállapodni a bérfejlesztésről mivel ekkorra készül el a városi költségvetés is. A kettő közötti összefüggés pedig az elmúlt években tovább erősödött, mivel a Tüke kormányzati támogatása csökkent, így az önkormányzati támogatásnak nőnie kellett. Ennek a hátteréről részletesebben itt írtunk, de a lényeg röviden: mára a cég bevételének 54%-a városi támogatásból áll.
A Tüke Busz – a megjelent cikkekre reagálva – külön közleményben hangsúlyozta, hogy súlyos csúsztatások, valótlanságok jelentek meg a „médiában” a bértárgyalásokról, azok menetéről. Érdekes mozzanat az is, hogy a SZAKSZ többször is Budapestre hívta tárgyalni a pécsi tömegközlekedési vállalat vezetését.
A városháza is megszólalt, Ruzsa Csaba szerint: „2020 óta minden évben történt bérfejlesztés a cégnél, tavaly ennek mértéke a sofőrök esetében elérte a 20%-ot. Ezt a béremelési programot idén is folytatni tervezzük.”
#nagykötőjel
– FELCSÖKKENTÉS: „Az Európai Unió jelenlegi fejlesztési ciklusában több mint 9 milliárd forinttal kisebb összegű fejlesztési forráshoz juthat a pécsi önkormányzat annál, mint amit a korábbi időszakban megkapott” – indítja szokatlanul erős közleményét Péterffy Attila. A 2014–2020-es ciklusban 33,12 milliárd forint, míg 2021–2027-es fejlesztési ciklusban érkező európai uniós pénzből – ha majd jön – a jelenlegi kormány a Területi Operatív Program Plusz pályázat keretében 23,9 milliárd forintot ítélt meg a városnak. De ennek a keretnek a 9,6%-ára is talált már helyet a kormányzat: 2,3 milliárd forintot az önkormányzati tulajdonban, ugyanakkor állami fenntartásban működő oktatási intézmények épületfelújítására kellene fordítani. A polgármester ellenajánlata: elfogadják ezt a döntést, ha a kormány 9 milliárd forintot ad a Net Zero Cities-program támogatásaként a pécsi önkormányzatnak. Arról nincs szó a közleményben, hogy mi történik, ha nem tesz eleget a kormány a kérésnek.